menopecia

Erken Menopoz Nedenleri

Kadınların belli yaştan sonra girmeye başladığı menopoz dönemi bir çok insanda erken bir şekilde görülmektedir. Peki erken menopoz nedenleri nelerdir ?

Kadınların düzenli olarak her ay gördükleri adet (regl) kanamarının 35 yaşından önce tamamen sona ermesine erken menopoz denilmektedir. Günümüzde kadınların daha erken menopoz dönemine girdikleri belirtilse de bu doğru bir bilgi değildir.

erken-menopoz

Erken menopoz için bir çok sebep olabilir
Herhangi bir sebepten dolayı kadınların yumurta hücrelerinin hızlı tükenmesine olanak tanıyan her vaka erken menopoz olmasına yol açmaktadır. Kadınların yumurtalıkların çok hızlı ve erken tükenmesi en fazla otoimmün hastalıklar isminden oluşmakta olan bir çok rahatsızlıkla ilişkili olarak ortaya çıkar. (Otoimmün hastalık; insanların bağışıklık sistemlerinde net olarak bilinmeyen bir sebepten dolayı kendi organlarını yabancı olarak algılayarak tahrip etme isteği olarak bilinmektedir.) Dolayısıyla yumurtalıklar yabancı olarak tespit edilirse erken zamanda menopoza girme olasılığı olmaktadır.

Bazı zamanlarda yine bazı sebeplerle genç yaşta ki bir kadının her iki yumurtalığı da alındığı taktirde erken menopoz dönemine girebilmektedir. Kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen jinekolojik bir operasyonda yumurtalıklar hasar gördüğünde yine erken menopoz görülebilmektedir. Ayrıca kanser tedavisi gören kadınların görmüş oldukları radyoterapi ve kemoterapi gibi tedaviler yumurtalıkların zarar görmesine sebep olduğu bilinen sebeplerinden biridir. Ayrıca bir çok rahatsızlığa sebep olan sigara da, erken yaşta kullanılmaya başlandığında bazı kişilerde erken yaşta menopoza girilmesine neden olmaktadır.

Bunların dışında insanların yaşamış olduğu iş, ev ya da diğer streslerde bilinen sebeplerden olduğu gibi genetiğiyle oynanan bir çok gıda da sebep olabilmektedir.

Share
   Paylaş

Yorum yapılmamış

siput

En Çok Okunanlar

Sorry. No data so far.menopecia