menopecia

Menopoz Başlangıcı

Menopoz daha çok kadınlar tarafından yaşlılık döneminin başlangıcı olarak tabir edilmektedir. Menopoz süreci için iki tane kadınlık hormonunun azalması sebep olmaktadır. Bunlar, östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Progestoron hormonunun yavaşlama göstermesiyle 38-40 yaş grubu kadınlar üzerinde depresyon meydana gelebilmektedir. Bu problemlerin giderilmesi için kişiye tedaviler ile hormon verilebilir, bu sayede bir nevi eksilen hormonların yerine yenisi eklenmektedir. Menopoz normal şartlarda 45 ve 50 yaş gruplarında başlar, kadınlarda oluşan adet (regl) kanamalarının, üremenin ve yumurtaların işlev görememesiyle son bulması demektir. Menopoz döneminde vücutta zihinsel, cinsel, fiziksel değişiklikler görüldüğü gibi bazı insanlarda ruhsal değişimlerde gözlemlenir.

12 ay boyunca adet (regl) görülmediği taktirde, eğer farklı bir faktör boy göstermediyse menopoz olarak adlandırılabilir. Ülkemizde menopoza girme yaşı 49, dünya genelinde ise ortalama yaş 51’dir.

menopoz-baslangici

Menopoz teşhisi nasıl konulmaktadır?

Adetlerin tam olarak kesilmeye maruz kalmadığı fakat belirtilerinin başladığı döneme “premenopoz” ismi verilir. Bu dönem içerisinde yumurtalıkların işlevi tam olarak bitmese de, hormon salgılanmasında azalma gözlemlenir. Dolayısıyla bununla birlikte menopoz belirtileri gözlemlenir. Bunların dışında düzensiz adetler görülür. Kişinin bu süreç içerisinde artık anne olma yetisi azalma gösterir.

Kişinin menopoz dönemine girdiği, kanda bakılan FSH hormonu ile anlaşılır. FSH hormonu bu süreçte çok yüksekte çıkabilir. FSH hormonunun bu dönemde artış göstermesinin sebebi menopoz yaklaştığından dolayı inhibin hormonunun azalmasıdır. Menopoz tanısı az önce de belirttiğimiz gibi FSH hormonuna bakılarak yapılmaktadır. Ultrason kullanılarak menopoz tanısı koyulamaz. Menopoz teşhisi konulabilmesi için az önce de bahsettiğimiz gibi kadının 12 ay boyunca adet görmemesi gerekmektedir.

menopoz-nasil-anlasilir

Menopoz döneminde olunduğu nasıl anlaşılır?

Menopoz başlangıcında adet düzensizlikleri başlar demiştik. Bununla birlikte kişide ateş basması gibi şikayetlerde meydana gelir. Fakat bu bulgular, menopoz teşhisi koymak için yeterli olmadığı gibi mümkün de değildir. Çünkü bu şikayetlere daha farklı problemlerinde sebep olması muhtemeldir. Dolayısıyla menopoz teşhisi insanın kendi kendine karar verebileceği bir şey olmadığı gibi uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

iki ayda bir adet görüyorum, menopozda mıyım?
Ateş basması, adet düzensizliği ve seyrekleşmesi gibi faktörler menopoz belirtileri gibi görünse de mutlaka bu konuda uzman bir hekime başvurulmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi her ne kadar bu şikayetler menopoz belirtileri olsa da, farklı bir sorundan kaynaklı şikayetlerde olabilmektedir.

Bu şikayetlerden bazıları ise:

– Guatr,
– Kistler,
– Miyom,
– Polip,
– Stres gibi etkenler olabilir.

Menopoza girdim, ne yapmalıyım ?
İlk olarak uzman bir hekime başvurarak menopoza girmiş olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Ne yapılacağı konusunda ise hekiminiz gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Menopoza giren kadınlar adet görür mü ?
Menopoz dönemine girmeye yeni başlamış olan kadınlarda adet düzensizliği ve seyrekleşme görülür. Bununla birlikte 12 ay boyunca adet görmeyen kadınlar menopoza girer. Fakat menopoz döneminden sonra herhangi bir adet görüldüyse muhakkak vakit kaybetmeden bir hekime görünmelidir.

Menopoz döneminde gebelikten korunmak gerekir mi?
Menopoz sürecinin yaklaştığı 45’li yaşlarda hamile kalma olasılığı azalır. Fakat tam olarak menopoza girilene kadar hala hamile kalma ihtimali söz konusudur. Dolayısıyla hamile kalmak istemeyen kişilerin tam olarak menopoz dönemine girene kadar korunma yöntemlerine devam etmesi gerekmektedir. Fakat 12 ay boyunca hiç adet görülmemişse korunma yöntemleri terkedebilir. Hangi korunma yönteminin doğru olduğuna ise doktora sorularak karar verilmelidir.

Share
   Paylaş

Yorum yapılmamış

kambing

En Çok Okunanlar

Sorry. No data so far.menopecia