menopecia

Menopoz Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Menopoz BelirtileriOrtam Ekle

 

Menopoz belirtileri ne zaman, kaç yaşında başlar?

Genellikle 45 yaş civarında adetlerin tamamen kesilmesinden 1-2 yıl önce adet düzenindeki değişiklikler ile ilk belirtiler başlar.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtilerinden biri adetlerde olan düzensizliktir. Diğerlerine gelirsek:

Ateş basması: Göğüste başlayan bir ısınma hissiyle devam eder ve tüm vücudu sarar. Yüzde kızarmaya neden olan bu durum kişinin uyku düzenini bozabilir. Bazı kadınlarda bu durum hissedilemezken bazıların da  çok defa şiddetli hissedilebilir. Bu duruma neden olan ise östrojen hormonunun azalmasıdır. Belli bir süre (1-2 yıl) devam eder ve biter.

Baş ağrısı ve baş dönmesi: Menopozun bir diğer belirtilerinden biri olan baş ağrısı ve baş dönmesi Gerginliğinde etkisiyle daha da artabilir. Bu belirtinin kaynağı  sadece menopoz olmayıp başka rahatsızlıklarda olabilir.

Kilo Değişikleri: Menopoz esnasında kişinin aşırı kilo almasının sebebi tiroid faaliyetlerindeki azalma olabilir. Ancak menopoz esnasında kilo almanın genel nedeni aşırı yeme ve azalan fiziksel faaliyetlerdir.

Gece Terlemeleri: Uyku sırasında şiddetli sıcak basmasıyla birlikte görülen yoğun terleme olarak söylenebilir. Bu dönemde birçok kadın terleme nedeniyle uyku problemleri yaşadığını ve buna bağlı olarak stresin arttığını söylemektedirler.

Önemli belirtileri açıkladıktan sonra gelelim diğer Psikolojik  belirtilere bunlar: Uykusuzluk, sinirlilik, unutkanlık, çarpıntı, ağlama nöbetleri, v.s

Nasıl Tedavi Edilir ? (Menopoz)

Erken yaşta çıkmış menopoz olgularında kendiliğinden geri dönüş veya tedaviyle geri dönüş mümkün olabilmektedir. Menopoza erken yaşlarda girmenin dezavantajlarından biri kemik erimesinin hızlanması durumudur. Bu durum için gerekli önlemlerin alınması kişinin yararına olacaktır. En yakın zamanda tedavi sürecine başlanmalıdır. Yukarıda bahsettiğim ruhsal, fiziksel, psikolojik menopoz belirtileri hormon tedavisine cevap vermektedir. Yumurta hücrelerinin tükenmesiyle ortaya çıkan menopoz sonucunda kadının yumurta hücresi kalmadığı için dolayısıyla kendi yumurtalarıyla gebe kalması mümkün değildir.Bu durumda tek çözüm donör oosit (başka bir kadının bağışladığı yumurta hücresi) ile oluşturulmuş gebeliktir.

 

Share
   Paylaş

Yorum yapılmamış

kucing

En Çok Okunanlar

Sorry. No data so far.menopecia