menopecia

Menopoz Cinselliği Bitirir mi?

Toplumda menopoz dönemine girmiş olan kadının cinsellik yaşamasının doğru olmadığı yönünde bir algı oluştuğundan dolayı bu kadınların cinsel yaşamlarının sona erdiği kanısı söz konusudur.

Menopoz sürecine geçiş sırasında yumurtalıklarda meydana gelen azalma ve tükenme ile kadınlık hormonu olan östrojen hormonu azalma göstermektedir. Meydana gelen bu gibi değişimler doğrultusunda insanların seks hayatının da değişikliklere uğraması doğal ve beklenen bir sonuçtur.

menopoz-cinselligi-bitirir-mi

Aslında doğurmuş, büyütmüş ve tüm işlerini bitirmiş herhangi bir şekilde hamile kalma endişesi ya da şansı olmayan kadınların yalnızca arzularını tatmin etmek amacıyla cinsellik yaşama şansı bulunmaktadır. Bu süre ikinci balayı için son derece doğru ve uygun bir zamandır.

Menopoz döneminde kadınların bu tarz temaslara karşı uzak durmasının sebebi vajinada kuruma, temas sırasında acı, klitorisin heyecan verme yeteneğinin kaybolması gibi tedavisi mümkün olabilen sebeplerden dolayı oluşmaktadır.

Hormon eksikliğinin yaratmış olduğu isteksizlikte psikolojik ve sosyal sebepler ile birlikte rol oynamaktadır.

Menopoz döneminde cinsel istek azalır mı? Biter mi?

Normal bir cinsel hayatı olan kadında, erkeklerde de görüldüğü gibi, yaş ile beraber azalma gösteren hormon seviyeleriyle de ilişkili olarak cinsel isteksizlik beklenmelidir. Bu cinsel istek kişiye göre farklılıklar gösterebildiği gibi çeşitli tedavi teknikleriyle normal cinsel yaşamın devam ettirilmesi mümkün olabilmektedir. Bu cinsel yaşamın menopozla beraber bitmediği bilinmesi gereken bir faktördür. Fakat 25 yaşında ki kadınla 50 yaşında bulunan bir kadının cinsel yaşamlarının ve isteklerinin aynı olmayacağı tabi ki bilinmeli ve unutulmamalıdır.

Menopoz tedavisi için kullanılan ilaçlar ile yöntemler cinsel sorunlara çözüm olur mu ?
Menopoz döneminde kadınlarda meydana gelen sıcak basmaları, depresyon, uykusuzluk ve diğer şikayetler cinsel istek yönünde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bundan dolayı menopoz tedavisinde androjen hormonu eklenmesi görülmektedir. Bu hormonu içeren tablet formunda ki tedaviler piyasada bulunmaktadır.

Kadınlar menopozda neden ilişkiden kaçar? Menopozda cinsel ilişki sırasında ağrı duyulabilir mi?
Hormon eksikliğinden dolayı meydana gelen cinsel isteksizlik halinde psikolojik ve sosyal sebeplerde de oldukça etkilemektedir. Menopozla beraber ortaya çıkan organik değişimle vücutta östrojen gittikçe azalma gösterir. Bu da genital bölge ve vajinada kuruluk oluşumuna yol açar. Meydana gelen bu kuruma ilişki sırasında ağrı oluşmasına sebebiyet verir. Östrojen hormonu eksikliğinden dolayı, genital bölge enfeksiyonlara karşı daha duyarlı ve hassas bir hale gelmektedir. Dolayısıyla cinsel ilişki esnasında haz yerine ağrı hisseden kadın, cinsel ilişkiden korkar ve uzaklaşır. Fakat ağız yoluyla alınabilen ilaçlar ile lokal olarak kullanılacak krem veya fitiller bu sorunu düzelterek ortadan kaldırabilmektedir.

Menopoz ve andropoz döneminde, kadınların ve erkeklerin cinsel beklentileri değişiyor mu?
Kadınlar bu dönem içerisinde çok daha fazla ilgi beklemektedirler. Erkekler için ise cinsellik tatmin ve orgazm odaklıdır. Kadınlar eşleriyle güzel bir akşam yemeği yiyerek ondan romantik sözler duymasıyla tatmin olabilir. Cinsel olarak tatmin olmasalar dahi, oluşturulacak bu romantik ortam kadınları oldukça mutlu etmektedir.

Share
   Paylaş

Yorum yapılmamış

naga

En Çok Okunanlar

Sorry. No data so far.menopecia