menopecia

Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

Yaşlılık döneminin başlangıcı olan “Menopoz” kadın hayatının dönemlerinden olup uzun bir süreyi kapsamaktadır. İki kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron salınması yavaşlar ve belli bir süre sonra üretim durur. Progesteron hormonunun yavaşlaması 38 yaş grubu kadınlarda depresyona yol açabilir. Bu hormonun tedavilerle kişiye verilmesi kişinin problemlerini giderir. Yani bir nevi eksilen hormon yerine eklenir. Menopoz genellikle 45-55 yaşları arasında olur. Diğer bir ifadeyle Menopoz, kadınlarda adet kanamalarının (menstrüasyon) ve dolayısıyla üremenin sona ermesidir. Bir kötüye gidiş olarak nitelendirilmemesi gereken menopoz sırasında vücutta bazı değişikler olduğu gözlemlenir. Bu değişiklikler fiziksel, cinsel, zihinsel olarak adlandırılabilir. Ruhsal değişikler ise  kişiden kişiye fark ediyor.

Günümüzde menopoz bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Kadın yumurtalık hormonları laboratuvar koşullarında üretilerek menopozda ortaya çıkabilecek olumsuzluklar önlenebilir. Kalıtımsal avantajların yanında,  iyi beslenme ve sağlıklı bir yaşam menopozu geciktirebilir.

Kadınların yüzde %8’inde menopoz 40 yaşından önce başlar. Bu duruma premenopoz (erken menopoz) denir. Yumurtalıkların cerrahi operasyon ile alınması veya X ışınları ya da radyum ile yok edilmesi ile suni menopoz başlatılabilir.

Erken Menopoz

Normal zamanda 45-55 yaş arası başlayan menopoz kadınların doğurganlık özelliğini  kaybetmesini ifade eder. 35 -40 yaş altı kadınlarda kesilen adet kanamaları erken menopoz olarak adlandırılmaktadır. “Peki bu durum neden olur?” dediğinizi duyar gibiyim. Herhangi bir nedenle yumurta hücrelerini hızla tüketen her olay erken menopoza neden olabilir. Genetik bir hastalık olan menopoz hastalığında kişinin aile öyküsü burada en önemli etkenlerden biridir. Bu durumda kişinin annesinin menopoza girme yaşıdır. Kişinin diğer yakın aile bireylerinin birinde erken menopoza girme öyküsü erken menopoz olasılığını belirgin şekilde arttırır. Kişinin burada yaşam tarzı ise çok önemli durumlardan bir tanesidir. Kişi eğer sigara içiyorsa menopoza girmesi daha hızlı gerçekleşir. Kişi zaten düşük depo yani yumurtalık olarak düşük sayıda dünyaya geldiği için   ilerleyen dönemlerde bu sebepten az olan yumurtalarının bitmesiyle alakalı bir konu ile ilişkili olduğundan kişinin daha çok çabuk menopoza girmesine neden olur.

Share
   Paylaş

Yorum yapılmamış

kambing

En Çok Okunanlar

Sorry. No data so far.menopecia