menopecia

Menopoz Şikayetleri

Menopoz dönemine giriş yapan kadınlarda şikayet oluşumuna neden olan bir kaç faktör bulunmaktadır. Bu şikayetlerin en çok rahatsız edici olanı ise ateş basmalarıdır. Özellikle geceleri artış gösteren bu sıcak basmaları tıbbi olarak vazomotor semptomlar olarak ifade edilir. İngilizcesi ise Hot Flush olarak tabir edilmektedir.

menopoz-donemi-sikayetleri

Bu ateş basmaları menopoz dönemine henüz giriş yapılmadan önce de başlayabileceği gibi adet döneminin sona ermesi ile aynı anda da başlangıç gösterebilmektedir. Bu sorun ortalama olarak 1 yıl sürebildiği gibi 7-10 yıla kadar da uzayabilir.

Sıcak basmaları baş ve boyun bölgesinde ortaya çıkarak vücudun diğer tüm bölgelerine yayılmaktadır.

Yazımızın başında da bahsedildiği gibi çoğunlukla geceleri baş göstermekte olan sıcak basmaları gün içerisinde de meydana gelebilmektedir. Bir kaç dakika süren ateş basması esnasında kişinin nabız artışına bağlı olarak çarpıntı hissedilmekte ve sonrasında terleme gözlemlenmektedir. Terleme sonrasında da sıcak basma faktörü sona ermektedir.

Uyku esnasında bu şikayete maruz kalan kişilerin uyku kaliteleri oldukça düşmektedir. Bu sebeple menopoza girmiş olan kadınlar uykusuzluk ve bununla birlikte gelen huzursuzluktan yakınmaktadır.

Menopozda Uyku Problemleri

Menopoz sürecinde ki kadın yeterli süre uyumasına rağmen hala hiç dinlenememiş olduğunu dile getirir ve yorgunluk hisseder.

Östrojen hormonunun azalma göstermesiyle uyku kalitesini sağlamakta olan REM uykusunun azalması söz konusu olabilmektedir. Bu durumda yeteri kadar uyusa da az önce de bahsettiğimiz gibi kişi yorgun ve uykusunu alamamış şekilde uyanmaktadır.

Depresyon ve Duygu Değişikliği
Ateş basması ve beraberinde getirdiği uyku probleminin dışında karşılaşılan şikayetlerden biri de meydana gelen duygusal değişimlerdir. Bu dönemde meydana gelen östrojen eksikliği sebebiyle kişilerde depresyon durumu gözlemlenebilir.

Aynı zaman da kişide duygusal değişimleri tetikleyen faktörlerde bulunmaktadır. Bunlar emeklilik, çocukların evden ayrılması veya yakın olan kişilerin yaşadığı sağlık sorunları menopoz kadınının depresyona girmesinde artış gösterebilir.

Menopoz sürecinde ki kişiler mutsuz, üzgün, sinirli ve stresli olabilmektedir.

Menopozda hafıza bozukluğu ve alzheimer hastalığı

Eksilen östrojel hormonu kişinin hafıza fonksiyonlarında da rol oynayabilmektedir. Bu süreç içerisinde HRT alan kadınlarda Alzheimer’a daha az rastlanılır.

Regl Düzensizlikleri

Menopoz döneminden önce kişilerin yine hormonal eksikliklerine bağlı şekilde kanama düzensizliği meydana gelecektir. Regl düzensizlikleri sık görülen şikayetlerden biridir. Görülen adetler giderek azalmaya maruz kalacaktır. Böylece iki regl döneminin arasında ki süre de artış gösterecektir.

Cilt Değişikliği
Kişinin derisi de östrojen hormonunun etkilediği faktörlerdendir. Bu eksiklik ile birlikte kişinin cildinde de değişiklikler olabilmektedir. Kişinin derisinde incelme ve elastikiyet kaybı görülen en önemli faktörlerdendir. Bu incelmeler genellikle yüz bölgesinde belirgin olmaktadır. Bununla beraber menopoz kadınının bu konuda ki en büyük şikayeti kırışıklıkların artmasıdır.

Share
   Paylaş

Yorum yapılmamış

penyu

En Çok Okunanlar

Sorry. No data so far.menopecia