menopecia

Menopoz Süresi

Kadınların her ay düzenli olarak gördükleri adet kanamalarının artık doğal yollarla tamamen kesilmeye maruz kaldığı döneme Menopoz süresi denilebilir. Menopoz süresinde kadınların östrojen ve progesteron hormonları ile yumurtalıklarda azalma meydana gelmektedir dolayısıyla menopoz dönemine girildiğinde bu hormonların ve yumurtaların üretimi de tamamen durmaktadır.

menopoz-suresi

Kadınların tümü aynı dönemde menopoz dönemine girmezler. 40-52 yaş aralığında görülebilen bir durumdur. Bu yaş aralığında menopoza girilmesi normal bir süreç olarak görülür ve hastalık sınıfına sokulmaz. Kadınların regl (adet) kanamalarının kesilmesi ile doğurganlık özelliğide bitmektedir. Bu döneme giren kadınların bazılarında cinsel azalma seyredilirken, bazılarında ise artış olduğu gözlemlenir. Yaşanan şikayetlerin tümü kişilere göre değişiklik gösterir. Menopoz süresi bir kaç yılda sonlanabildiği gibi, daha uzun zamanlarda sürebilmektedir.

Menopoz Şikayetleri Nelerdir ?
Menopoz süresi zarfında ortaya çıkan şikayetler tüm kadınlarda aynı olmayabilir. Bazı kadınlarda sadece regl durumunun bitmesi görülürken, bazılarında çok ciddi anlamda yaşam kalitesinin düşmesine de neden olan şikayetler meydana gelebilmektedir. Kişilerin karşılaşabileceği şikayetleri sıralayalım;

– Uyku problemi
– Çarpıntı
– Terleme
– Regl kesilmesi
– Konsantre olamama
– Saç dökülmeleri
– Kiloda artış
– Depresyon ve sinir
– Unutkanlık
– Ağlama nöbetleri
– Osteoporoz
– Eklem ağrıları
– Vajinal kuruluk
– Cilsel birliktelikte ağrı
– Cinsel istek artışı veya azalması
– Ciltte Kuruluk

Menopoz yaşı nedir ?

Her kadında farklı yaşlarda ortaya çıkan bu durum 40-52 yaşları arasında normal olarak görülmektedir. Menopoz başlangıcında adet düzensizlikleri meydana gelir. Kanamalarda azalma ve bu sürenin uzaması gibi şikayetler görülebilir. Bazı kadınlar 35 yaşından önce menopoz dönemine

girebilmektedir. Bu duruma erken menopoz ismi verilmektedir. (Bkz: http://www.menopoztedavi.com/erken-menopoz-nedenleri/ )

Menopoz Nasıl Oluşur?
Kadınların doğum anından itibaren yaklaşık olarak 400.000 – 500.000 yumurta bulunur. Bu sayı genel olarak sabittir ve adet dönemine kadar da aynı sayıda kalmaktadır. Adet dönemiyle birlikte cinsiyet hormonları salgılanır. Mevcut olan yumurtalarda salgılanan hormonlara yanıt vermektedir. Bu yumurtaların olgunlaşmasına bağlı olarak vücut her ay gebelik için hazırlık göstermektedir. Adet döneminde mevcut olan yumurtalardan 1000 adet kadarı olgunlaşmak amacıyla uğraşmaktadır. Ancak bu mevcut yumurtalardan bir tanesi gebelik için olgunlaşarak döllenmek için yumurtalık dışına çıkar. Arta kalan yumurtalar kendiliğinden ortadan kaybolurlar. Yumurtalar tamamen tükendiğinde ise menopoz başlar.

Share
   Paylaş

Yorum yapılmamış

kadal

En Çok Okunanlar

Sorry. No data so far.menopecia