menopecia

Menopoz Döneminde Yapılan Hormonal Testler Nelerdir?

Menopozda hormon testleri neden yapılır?
Bu dönem kadınlar için büyük bir süreçtir. Çünkü kadınlar bu süreçte fizyolojik bir değişim evresine girmektedir. Meydana gelen değişimler hormonal değerlerin azalması ve hormonların etkisiyle vücudun da değişikliklere uğradığı bir dönemdir. Reglden dolayı meydana gelmekte olan kanamaların ve doğurganlığı son bulması ile bundan birkaç yıl öncesine dayanan değişim belirtileri sancılı bir dönemi kapsamaktadır.

menopoz-doneminde-yapilan-testler

Bu belirtilerin menopoz ile ilgisinin olup olmadığının tespitini yapabilmek için bazı testlerin yapılmasına gerek duyulmaktadır. Bazı hastalıkların gösterdiği belirtiler ile farklı bazı hastalıkların belirtileri birbirine oldukça benzer tarzda ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla menopoz yaşı itibariyle kadınların bu döneme girdiklerinin tespit edilmesi ve farklı bir hastalık olup olmadığınun teşhisinin yapılması önem taşımaktadır.

Menopoz bilindiği gibi hormonal değişimlerin söz konusu olduğu bir dönemdir. Kişinin kanında mevcut olan bazı hormon seviyelerinin değerlendirilmesi amacıyla muayene ve kan testleri gerekmektedir.

Menopoz döneminin yaklaştığını ifade eden hormonal değişimler nelerdir?
Regl kanamalarının kesileceği birkaç yıl içerisinde ortaya çıkar. Ülkemizde ki kadınlar çoğunlukla 48-55 yaş aralığında menopoza girmektedirler. Bu dönem içerisinde vücutta meydana gelen değişimler şu şekildedir:

– Menopoz sürecinin yaklaştığının en önemli belirtisi FSH hormonunda meydana gelen artıştır.
– Östrojen hormonunun seviyesiyle adet kanamalarının sonlanması birbiriyle ilişkili bir şekilde gerçekleşir.
– Testosteron ve progesteron düzeyleri menopozun başlangıcıyla birlikte düşüş göstermektedir.

Menopoz için en uygun teşhis hangi zamanlarda yapılır?
Yapılan menopoz testleri ile kanda mevcut olan hormon seviyelerinin en doğruya yakın sonuçlara ulaşılabilmesi için adetin 3. gününde ya da bu zamana yakın dönemlerde test yapılmalıdır. Testin yapılacağı gün kişi aç veya tok olabilir. Bu faktör sonuçta herhangi bir fark yaratmamaktadır.

Menopozda yapılan hormon testleri nelerdir?

FSH hormonu kontrolü
FSH, beyinde bulunan hipofiz bezi vasıtasıyla salgılanan bir hormon olduğu gibi menopozun teşhisi için önem arzetmektedir. FSH’nin salgılanması ile birlikte yumurtalıklar büyüme gösterir ve östrojen hormonunun salgılanmasına yardımcı olur.

Menopoza girmeden önce ki görülen adetin 3. günü kandaki FSH hormonu seviyeleri incelenir. Bu seviye genel olarak 20’nin altında sürer, seviye 10’un altında ise yumurtalık kapasitesinin iyi durumda olduğu ve östrojen hormonunun salgılanmasıyla yumurtlamanın olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda FSH seviyesi 10’un üzerinde olması yumurta rezevlerinin belli bir miktarda azaldığını, 15-20 arasında olması menopoz sürecinin yaklaştığını 30’un üzerine olması ise menopoza girildiğini ve artık kanamaların görülmeyeceği anlamına gelmektedir.

Fakat adet döneminin başlaması ile birlikte veya yaklaştığı zaman FSH hormonu seviyesi yükselebildiğinden dolayı, FSH kontrolü tam tanıyı koymak için tercih edilmeyen bir uygulamadır.

Östrojen hormonu kontrolü
Östrojen hormonunun seviyesinde meydana gelen azalma menopoz döneminin habercisidir. Kadınlığın sembolik hormonu olarak bilinen bu hormon, FSH hormonunun yardımıyla yumurtalıklar tarafından salgılanmaktadır. FSH hormonunun tetikleyici etkisi, menopoz dönemiyle birlikte zayıfladığından yumurtalar gelişim evresinden mahrum kalır ve yumurtlama dönemi sona erer. Ovulasyon olmadığı durumlarda östrojen hormonunun salgılanması önlendiği için vücudun östrojen seviyesinde azalma gözlemlenir.

Menopoz öncesi dönemde âdetin 3. gününde yapılan testlerde östrojen seviyesi 25- 140 pg/ml arasında seyretmektedir. Bu değerler adet döneminin yaklaşması ve ortalarında artabilir. Bu nedenle menopoz tanısı için mutlaka âdetin 3. gününde yapılması gerekir.

LH hormonu değerleri
Yazımızın başından bu yana menopoz döneminden önce ki adetin 3. gününden önemli olduğu için oldukça sık bahsettik. Menopoz döneminden önceki adetin 3. gününde uygulanan testler doğrultusunda LH değerlerine bakılmaktadır. Bu dönemdeki LH düzeyi 5-20mlU / ml arasında olmaktadır. Bireyler menopoz döneminin içerisinde ise bu LH değeri artış göstermektedir. Ancak LH hormonu düzeyi FSH hormonu seviyelerine oranla daha geç artış göstermektedir. Bu sebeple menopoz teşhisi bakımından doğru bir uygulama değildir.

İnhibin- B hormonu değerleri
İnhibin- B beyinde yer alan hipofiz bezi vasıtası ile salgılanan FSH hormonun salgılanmasında yardımcı rol oynar. Tüm hormonlar birbiri ile alakalı olarak zincirleme değişime uğrarken, menopoz döneminin yaklaşması ile yumurtalıklarda İnhibin- B hormonu salınımı azalır. Ancak bu değerlerde menopoz teşhisi için yeterli değildir.

Testosteron ve Progesteron değerleri
Testosteron ve progesteron hormon seviyeleri menopoz dönemi ile birlikte azalmaktadır. Ancak bu hormonların düşüşüne bağlı olarak menopoz teşhisi konulmamaktadır.

HCG hormonu değerleri
Genellikle gebelik tespitlerinde B- HCG hormonu seviyelerinden yararlanılmaktadır. Kadının yaşının artması ile özellikle 40 ve üzeri yaşlarda B- HCG hormonun yüksek çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bunun yanı sıra gebelik şüphesi uyandıran bu hormonal artış, menopoz döneminde de aynı artış durumunu göstermektedir. Bu sebeple menopoz teşhisinde tek başına yararlanılan bir kontrol değildir.

Share
   Paylaş

Yorum yapılmamış

gajah

En Çok Okunanlar

Sorry. No data so far.menopecia