menopecia

Menopoz’a Bitkisel Çözüm

Menopoz Bitkisel Çözüm

Menopoz yumurtalıkların görevlerini yapamaması sonucu kandaki kadınlık hormonunun azalması sonucu ortaya çıkan ateş basması, terleme, saç dökülmesi, saç kalite kaybı, sinirlilik gibi bir çok şikayetin yaşandığı doğal bir yaşam dönemidir. “Doğal bir yaşam dönemidir.” denir. Çünkü yeterince yaşayan her kadının başına gelen bir durumdur.

Eskiden kaybedilen hormon yani östrojen dışarıdan alınırdı hormon replasman tedavisi (HRT) denilen bu uygulama çeşitli yan etkileri sebebiyle büyük oranda terk edilmiştir. Yerine östrojen gibi etki eden ancak östrojenin yan etkilerine sebep olmayan bitkiler kullanılmaya başlanmıştır.

Menopoz bitkisel çözüm dendiğinde akla gelen tek bitki soya fasulyesidir. Daha doğrusu soya fasulyesinin özümsenmesiyle elde edilen isoflavondur. İsoflavonlar fito östrojenler (bitki kaynaklı kadınlık hormonu) olarak bilinirler.

Japonya da beslenme alışkanlığı olarak soya fasulyesi yemeklerde çok tüketildiği için kadınlarda menopoz şikayetleri, sıcak basması, terleme  batı toplumlarına göre çok azdır.

Soya isoflavonları menopoz döneminde görülen saç dökülmelerinin çözümünde de etkilidir. Östrojen gibi saç kalitesini artırırken yaşa bağlı olarak oransal bir şekilde artan erkeklik hormonlarının saça verdiği zararı da engeller yani antiandrojenik etkileri de vardır.

Özetle

Menopoz dönemi sorunların bitkisel çözümünde yegane ürün soya fasulyesi ya da soya fasulyesinden elde edilen isoflavonlardır. Gıda olarak soya fasulyesi tüketilebilir ya da dozu net bir biçimde belirlenmiş isoflavon içeren tabletler kullanılabilir.

Share
   Paylaş

Yorum yapılmamış

tikus

En Çok Okunanlar

Sorry. No data so far.menopecia