menopecia

Menopozda Beslenme

Kadınların adetleri 45 ve 55 yaşları arasında kesilmektedir. Adet görmeme ile birlikte östrojen hormonunda azalma meydana gelmekte ve buna bağlı olarak doğurganlık fonksiyonu da yitirilmektedir. Genellikle de erken yaşta menopoz dönemine giriş yapan kadınlarda kemik erimesi ve kalp sorunlarının görünme olasılığı artış göstermektedir.

menopozda-beslenme-nasil-olmali

Menopoza girilmesiyle birlikte herhangi bir risk olmaması açısından kadınları mutlaka regl oldukları sürede kemik erimesi ve diğer hastalıklara karşı kalsiyum tüketmesi gerekir. Menopoz birden bire başlamamaktadır. Bu süreç bir kaç yıl önceden belirtiler vererek gelmektedir. Menopozu tetiklemekte olan bir çok faktör vardır. Sigara ve alkol kullanımından dolayı menopoza erken girilmesine rastlanılır. Aynı şekilde fazla kafein içilmesi veya kızartma yenmesi de erken menopoza girilmesine neden olan etkenlerdir. Dengeli ve düzenli beslenmeyen kadınlarda fazla sorunla karşılaşıldığından dolayı maddi durumunun el verdiği sürece dengeli beslenilmesi gerekmektedir. Menopoza girmeden önce bahsedildiği üzere dengeli beslenmeye dikkat eden kadınlar, bu sayede sağlıklı bir yaşam süreceklerdir. Eğer menopozdan önce dikkatsiz davrandı iseniz sonrasında dikkat edip dengeli ve düzenli beslenirseniz kemik erimesi veya diğer hastalıkların önüne geçmiş olacaksınız.

Süt ve Süt Ürünleri Tüketin
Menopoz dönemi ortalama 3 yıl kadar devam etmektedir. Bu zaman içinde kadınların ani ateş basması, kilo problemi, uyku düzensizliği ve düzensiz adet görme gibi sorunları olacaktır. Bu belirtiler ortaya çıktığında kişi bol miktarda kalsiyum almalıdır. Süt, peynir ve yoğurt gibi ürünler kemiklere çok iyi geldiğinden dolayı, oldukça faydalı olmaktadır. Dolayısıyla bu gıdalar günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Normal şartlarda kadınlar da çok seyrek bir şekilde meydana gelen damar sertliği, menopoz döneminde oldukça sık görünmektedir. Bu sebeple, kalp sağlığına da oldukça dikkat edilmesi ve az yağ bulunan gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle de margarin gibi yağlar kullanılmamalıdır. Sıvı olarak ise, zeytin yağının tercih edilmesi kalp ve damar sağlığına çok iyi gelecektir. Böylece damar sertliği olma olasılığı da ortadan kalkacaktır. Ayrıca sigara ve alkol tüketilmeyerek düzenli beslenmek gerekmektedir. Menopoz sürecinde ve sonrasında metabolizma yavaşlama gösterdiğinden dolayı kişi kilo almaya gayet müsait olmaktadır. Dolayısıyla bu dönemde metabolizmanın hızlanmasını sağlayacak gıdalar tüketilmelidir. Katı ya da kızartma gibi yiyecekler tüketilmemeli, bunların yerine bol lifli sebzeler yenilmelidir.

Balığın çok faydası olduğundan dolayı haftada 3 gün mutlaka tüketilmelidir. Kolestrol mevcut olan biriyseniz hayvansal ürünlerin tüketimine dikkat etmelisiniz.. Ayrıca 3 beyaz olan tuz, şeker ve undan uzak durulması gerekmektedir.

Share
   Paylaş

Yorum yapılmamış

babi

En Çok Okunanlar

Sorry. No data so far.menopecia