menopecia

Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bedenimizdeki kemikler hariç tüm dokular elastik bir yapıya sahiptir. Genel olarak kadınlarda bu elastikiyet kadınlarda daha fazladır. Bu elastikiyetin sağlanmasında en önemli madde kollajendir. Kollajen doğuşta en fazla düzeydedir ve bu oranı orta yaşlara kadar korur. Kadınların elastikiyetinin fazla olmasının sebeplerinden biri de östrojen yani kadınlık hormonudur. Menopoz yaşlarına gelindiğinde yumurtalık fonksiyonları biter ve yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonu buna paralel olarak vücuttaki östrojen hormonu çok azalır.

Cilt Kuruluğu

Hormonlardaki bu azalma sebebiyle menopoza girildiğinde ciltte yaşlanma belirtisi olan kırışıklıklar hızlı bir şekilde artmaya başlar. Erken dönemde başlanan HRT (hormon tedavisi) menopoz belirtilerini ve cilt yaşlanmasını geciktirir ancak HRT nini çeşitli kanserlerde artışa sebep olduğu tespit edildiğinden doktorların çok istekli yaklaşmadığı bir tedavi seçeneğidir. Risklerinden dolayı hormon tedavisi yerine bitkisel östrojenler tercih edilmektedir.

Kollagenin azalmasına bağlı olarak gelişen bu elastikiyet kaybı dışarıdan uygulanan nemlendiriciler veya enjeksiyon şeklinde yapılan hiyaluronik asit gibi uygulamalarla geciktirilmeye çalışılsa da ağızdan alınan tedavi kadar etkili olamamaktadır.

Ciltte elastikiyeti sağlayan madde kollagen olsa da bunun dışında keratin cildin yapı taşıdır ve keratinden fakir beslenmekte cilt kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Menopoz dönemi cilt sorunları için en doğru yaklaşım yerine koyma yada eksikliği giderme tedavisi şeklinde olmalıdır. Eksilen östrojen hormonunun en iyi tamamlayıcısı soya fasulyesinden elde edilen isoflavondur ve vücutta östrojen gibi etki eder. Östrojen gibi etki ederken onun yan etkilerine sebep olmaz. Diğer bir destekleyici madde ise cildin yapım maddesi keratinin dışarıdan alınmasıdır.

İsoflavon cilt etkileri yanı sıra diğer menopoz şikayetlerini de azaltır.

Ek olarak saç kalite kaybı varsa bu durumda isoflavon ve keratine ek olarak L sistin, methionin gibi aminoasitler de alınmalıdır. Menopoz döneminde görülen tüm bu sorunların çözümü için Türkiyede bir tek menopecia adlı ilaç vardır ve incelemeye değer bir üründür.

 

Share
   Paylaş

Yorum yapılmamış

burung

En Çok Okunanlar

Sorry. No data so far.menopecia